Pożyczki, kredyty… Co oferują parabanki?

Nie mając możliwości skorzystania z kredytów i pożyczek bankowych, wiele osób szuka alternatywy, którą okazują się parabanki. Czym one jednak są i co mogą nam zaoferować? Co warto wiedzieć o parabankach?

Czym są parabanki?

Parabanki, których nie powinno się mylić z firmami pożyczkowymi, są swego rodzaju piramidami finansowymi, prywatnymi firmami, które w pewnym tylko stopniu przypominają swoim działaniem banki. Oferowane przez nie produkty są niezwykle podobne do bankowych, jednak w przeciwieństwie do nich, nie podlegają żadnemu zabezpieczeniu ze strony przepisów prawa bankowego. Teoretycznie stoi nad nimi Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, ale w praktyce, działają samowolnie. Podlegają przepisom kodeksu cywilnego, a także ustawie antylichwiarskiej.

Co oferują parabanki?

Jak zostało już wspomniane, instytucje te działają na dość podobnej zasadzie, co banki, z tą różnicą, że nie podlegają tym samym przepisom. Parabanki najczęściej oferują szybkie pożyczki (www.parabankowo.pl), które finansowe są z pieniędzy pochodzących od innych klientów. Wiele takich tworów, piramid finansowych, może proponować także korzystne, przynajmniej w teorii, konta oszczędnościowe oraz inwestycje finansowe, które wiążą się jednocześnie z dużym ryzykiem. Co istotne – parabanki nie mają prawa do oferowania kredytów, te podlegają prawu bankowemu i mogą być przyznawane tylko przez banki.

Czy warto korzystać z ofert parabanków?

Zdania mogą być pod tym względem podzielone. Z założenia mówi się, że parabanki to zło i coś, przed czym powinno się wystrzegać. Jednocześnie, należy mieć na uwadze, że wiele osób korzysta z usług tych instytucji, a ich popularność wcale nie słabnie – wręcz przeciwnie! Czy więc są takie złe? I tak, i nie. Należy bardzo uważać, korzystając z ofert parabanków, jeżeli jednak wybierzemy odpowiednią firmę działającą na rynku od lat i mającą zaufanie licznych klientów, zminimalizujemy ryzyko. Trzeba też pamiętać, że pożyczki oferowane w parabankach najczęściej są znacznie droższe, najczęściej też nie są udzielane na zbyt duże kwoty, jednak wiele będzie zależało od firmy.

Na co uważać wybierając pożyczkę w parabanku?

Decydując się na skorzystanie z oferty parabanku, należy bardzo dobrze się zastanowić nad tą decyzją. Trzeb pamiętać, że pożyczki z tych firm są zdecydowanie droższe niż w banku, mają wyższe oprocentowanie, a także liczne dodatkowe opłaty, które stanowią zabezpieczenie w przypadku nierzetelnego klienta. Ofert inwestycyjnych także należałoby się mocno wystrzegać, a zapewnienia o dużych zyskach przyjmować z ostrożnością.

Jeżeli już chcemy jednak skorzystać z dostępnych na rynku ofert, bo na przykład nie mamy innego wyjścia (bank nie udzieli nam pożyczki ani kredytu), najlepiej takie firmy dobrze sprawdzić. Można tutaj skorzystać ze strony internetowej KNF, gdzie publikowane są informacje o firmach pozabankowych, wobec których zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż powierzanie takim firmom jakichkolwiek pieniędzy może okazać się dużym ryzykiem. Z kolei decydując się na pożyczkę, istnieje możliwość, że zostaniemy obciążeni dużymi kosztami, które przerosną nasze możliwości finansowe. Korzystając z parabanków – róbmy to mądrze.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o