Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – jakie różnice?

Zarówno pożyczka, jak i kredyt hipoteczny, stanowią produkty bankowe. W obu przypadkach, zabezpieczenie długu stanowi nieruchomość. Pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel, natomiast środki z kredytu hipotecznego już nie. W poniższym artykule znajdziesz dokładny opis obu produktów.

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Jak już wspomniano, środki z pożyczki hipotecznej można przeznaczyć na dowolny cel. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Różnica polega na tym, że ci drudzy muszą skorzystać z osobnego produktu, jakim są pożyczki hipoteczne dla firm. Co więcej, właściciel firmy zaciągając taką pożyczkę, może wpisać odsetki w koszty przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego, czy pożyczkę zaciąga osoba fizyczna, czy przedsiębiorca, jej zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Przyznana suma uzależniona jest od wartości nieruchomości. Jej wysokość przeważnie nie przekracza 80% wartości.

Procedura przyznawania pożyczki hipotecznej jest czasochłonna. Wnioskodawca musi bowiem uzyskać wpis do księgi wieczystej oraz ubezpieczyć wnioskowaną pożyczkę.

Aby ubiegać się o pożyczkę hipoteczną, konieczne jest przedstawienie następujących dokumentów:

• wniosek,
• dowód tożsamości,
• drugi dokument ze zdjęciem,
• zaświadczenie o zarobkach,
• akt własności nieruchomości,
• wyciąg z księgi wieczystej,
• wycena nieruchomości (aktualna),
• dokument świadczący o braku zadłużenia nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bank rozpatruje różne źródła dochodu, dlatego o taką pożyczkę mogą ubiegać się nawet osoby nieposiadające umowy o pracę na czas nieokreślony. Dług spłacany jest w ratach stałych lub malejących, a okres kredytowania można rozłożyć do 25 lat.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Cechą kredytu hipotecznego jest długi okres spłaty oraz zabezpieczenie hipoteki, którą wnioskodawca ustanawia na rzecz banku. W przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej, środki uzyskane z tego typu kredytu muszą zostać przeznaczone na konkretny cel, wskazany w umowie kredytowej. Może być nią zakup, remont lub budowa nieruchomości. Nie można spożytkować jej w żaden inny sposób, niż przewiduje umowa. Oprocentowanie takiego kredytu, w przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej, jest stałe. Kredytobiorca może otrzymać nawet kilka milionów złotych. Konieczne jest zabezpieczenie takiego kredytu. Banki najczęściej wymagają zabezpieczenia pomostowego, czyli podwyższeniu składki raty o 1 lub 2% na czas dostarczenia odpisu z księgi wieczystej z prawomocnie wpisaną hipoteką.

Istnieje kilka rodzajów kredytu hipotecznego:

• zwykły kredyt hipoteczny,
• kredyt budowlano–hipoteczny,
• kredyt konsolidacyjny,
• kredyt refinansowy,
• odwrócony kredyt hipoteczny.

Podsumowując, jeśli wnioskodawca planuję budowę lub zakup nieruchomości, wówczas stara się o kredyt hipoteczny, ponieważ z tego tytułu uzyska więcej środków. Natomiast jeśli posiada już własne cztery kąty, jednak konieczne jest przeprowadzenie kosztownego remontu czy przebudowy, wówczas wnioskuje o pożyczkę hipoteczną, której okres spłaty będzie krótszy, niż w przypadku kredytu.

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments