Poznaj kredyty, które są opłacalne

Współcześni ludzie pragną luksusów, są i tacy, dla których posiadanie własnego mieszkania czy domu jest czymś, co muszą osiągnąć do czterdziestego roku życia. Statystyki podpowiadają, że naród polski jest chętny do pobierania pieniędzy pożyczonych z parabanków, banków i innych instytucji finansowych, które udzielają kredytów czy pożyczek. Jak donoszą parametry ilościowe Polacy pożyczają również pieniądze na takie rzeczy jak konsumpcja, bieżące potrzeby, bez inwestycji. Oznacza to, że zadłużają się bez czerpania korzyści na większą skalę.

Artykuł ten podpowie Tobie jakie są rodzaje pożyczek, które można zaciągać bez obawy, że brak ich inwestycji przyniesie straty majątkowe zamiast korzyści. Uświadomienie sobie typów kredytów, korzystnych dla Ciebie jak i dla instytucji, z której pożyczka pochodzi, jest kluczowym zadaniem dla każdego kredytobiorcy.

Poznaj kredyty, które są opłacalne

Negatywnym sposobem zapożyczania się u instytucji finansowych jest branie kredytu konsumpcyjnego, ponieważ nie przynosi on żadnych dodatkowych korzyści kredytobiorcy. Takie wydatki jak: zakupy, wakacje, upominki, prezenty – nie zwrócą same z siebie poniesionych kosztów. Często też bywa, że kredyt taki staje się niepotrzebnie zaciągnięty, a przecież kredytobiorca będzie musiał go spłacić.

Banki oferują tak zwaną konsolidację zadłużenia, która ma być korzystna dla obu stron transakcji. Wówczas bank może udzielić kredytu z wydłużeniem czasu jego spłaty, czyli trwania umowy, może również rozłożyć spłatę kredytu na kilka rat więcej, a co za tym idzie zmniejszyć wysokość tych rat. Wówczas poprzednia umowa ulega likwidacji, a podpisywana jest nowa umowa.

Takie rozwiązanie wydaje się wielu ludziom atrakcyjne, ponieważ likwiduje napięcie emocjonalne związane z warunkiem szybkiej spłaty kredytu, który często przytłacza kredytobiorcę, ponieważ nie jest w stanie regularnie spłacać rat.
Zaciąganie kredytów wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak: prowizje, opłaty przygotowawcze czy odsetki od tego kredytu. Zatem kredyty konsumpcyjne nie są opłacalne, ponieważ nie generują zysków, które umożliwiłyby spłatę kredytu w dłuższej perspektywie czasu.

Które kredyty warto brać?

Pierwszym z takich kredytów jest kredyt hipoteczny. Ekonomia dawniej była uznawana za bardzo trudną gałąź przemysłu finansowego. Współcześnie w dobie społeczeństwa wiedzy kredyty hipoteczne, potocznie nazywane mieszkaniowymi, zyskują na popularności. Wiedza społeczeństwa w zakresie ekonomii wzrasta, a internet przyczynia się do pogłębienia znajomości finansowych przedsięwzięć.

Kredyt hipoteczny ma sens wówczas jeśli traktuje się go jako inwestycję, nie zaś dług do spłacenia. Własna nieruchomość może przynieść większy dochód niż rata spłacanego kredytu mieszkaniowego. Jest to jeden z powodów dla, których warto zaciągnąć kredyt hipoteczny i cieszyć się własną nieruchomością. Według statystyk ten typ kredytu cieszy się największą popularnością. Majątek w postaci nieruchomości może wzrosnąć w perspektywie czasu, zwłaszcza po spłaceniu wszystkich rat zaczyna być bardzo opłacalną inwestycją.

Mieszkanie może być zatem inwestycją, która daje ogromne korzyści w przyszłości. Kredyt hipoteczny jest szczególnie opłacalny w sytuacji, w której poświęci się więcej czasu na analizę rynku nieruchomości, analizę sytuacji gospodarczej kraju oraz ekonomicznym wskaźnikom inwestowania. Mądry wybór zawsze zwiększa szansę na powodzenie inwestycji w dłuższym okresie czasu. Na wartość nieruchomości na pewno wpływa lokalizacja, bardzo opłacalne są nieruchomości w dużych miastach, szczególnie w ich centrach. Jest to związane z ograniczeniem budowania dodatkowych mieszkań czy domów, czyli faktem, że nie ma nowe tego typu nieruchomości miejsca. Decyzja o zakupie mieszkania pod kredyt hipoteczny powinna być podjęta wraz ze wzrostem naszej wiedzy o zagospodarowaniu terenu okolicy tej nieruchomości.

Drugim opłacalnym rodzajem kredytu jest kredyt inwestycyjny. Według statystyk najczęściej ten typ kredytu jest zaciągany przez inwestorów, czyli przedsiębiorców, którzy pragną otworzyć własną działalność gospodarczą. Aby kredyt ten był inwestycją jego całkowite koszty powinny być niższe od zysków, które się będzie osiągało dzięki inwestycji pieniędzy z kredytu. Należy przy tym uwzględnić również: podatek od uzyskanych dochodach, marżę, prowizję, odsetki, wówczas ma się pełen obraz kosztów kredytu inwestycyjnego. Można też się dowiedzieć ile faktycznie wyniesie zarobek na tej inwestycji, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie wymienione czynniki.

Do najczęściej inwestowanych działalności przynoszących dochód zalicza się: zakup nowych maszyn do firmy, zakup nowych urządzeń do korporacji czy tworzenie patentów. Zanim zaciągnie się kredyt inwestycyjny również trzeba przeanalizować sytuację własnej firmy. Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę dobre rezultaty w inwestycji trzeba koniecznie zrobić biznesplan na dłuższą perspektywę czasu. Istnieje również możliwość wzięcia rady od doradcy biznesowego, który dokona profesjonalnej analizy wszystkich czynników.

Trzecim przykładem dobrej inwestycji jest kredyt konsolidacyjny. Jak sama nazwa wskazuje jest to kredyt zawierający w sobie spłatę wszystkich należności, z uwzględnieniem zmian co do terminu, ilości rat oraz ich wysokości. Zazwyczaj jest zaciągany w sytuacji kiedy wszelkiego rodzaju pracowitość człowieka nie przynosi wystarczających dochodów. Głównym zadaniem kredytu konsolidacyjnego jest zapewnienie komfortu psychicznego kredytobiorcy, a zatem likwidacja zalegania płatności, windykacji czy egzekucji komorniczej. Dlatego kredy konsolidacyjny jest opłacalny ale tylko w skrajnych przypadkach. Zanim podejmiesz decyzję o jego wzięciu zastanów się czy nie ma innej możliwości zarobkowania.

Lepiej za w czasu o tym pomyśleć, ponieważ konsolidacja kredytu wiąże się tylko z chwilowym odprężeniem. Jest tak, ponieważ nadal musisz spłacić jego całość. Domowy budżet nadal jest nadszarpnięty i trzeba go kontrolować, tak samo unikać kolejnych pożyczek. Umowa takiego kredytu powinna zawierać również informacje o tym czy można i jak spłacić kredyt wcześniej. Szybsze uregulowanie długu jest bowiem większym komfortem dla psychiki człowieka niż jego rozłączenie na mniejsze raty ale wydłużenie spłaty w czasie.

Rzeczywistość wygląda nieco inaczej niż byśmy chcieli. Dlatego pożyczane pieniądze mają sens wówczas kiedy się ich nie przejada, a więc nie kupuje się za nie kina domowego czy nowego domu, w sytuacji kiedy nie przyniesie on zwrotu inwestycji. Raty mają za zadanie przynieść korzyści kredytodawcom, wiążą się z dodatkowymi opłatami, które bez odpowiedniej kalkulacji mogą pogrążyć każdego człowieka. Trzeba być dobrym inwestorem aby zaciągać odpowiednie kredyty w odpowiednim czasie ze świadomością, że przyniosą one długotrwałe korzyści.

Zobacz najbezpieczniejsze banki w Polsce

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments