Jak przejść z etatu na własną działalność

Jak zmienić etat na działalność Po pierwsze jeżeli chcemy przejść na własną działalność, to pierwszym krokiem, jaki musimy zrobić, to przygotowanie się do tego. Zasadniczo musimy zdawać sobie sprawą z zalet i wad prowadzenia własnej firmy. Odpowiednie przygotowanie będzie kolejnym krokiem, a najlepiej rozpocząć je około 12-18 miesięcy wcześniej.

Jak przejść z etatu na własną działalność

Należy unikać rzucania pracy z dnia na dzień lub z miesiąca na miesiąc, ponieważ może się to skończyć zamknięciem własnej działalności bardzo szybko.

Zaletami własnej działalności są:
– satysfakcja z pracy dla siebie;
– realizowanie własnych celów;
– wysokie dochody ( nie ograniczane przez przełożonych);
– elastyczny czas pracy.

Do wad należą:
– ryzyko niepowodzenia;
– nienormowane godziny pracy;
– odpowiedzialność finansowa i prawna;
– walka o klientów;
– konieczność śledzenia zmian w przepisach prawnych;
– konieczność poniesienia kosztów związanych z rozpoczęciem działalności.

Stworzenie planu finansowego
Na początek najlepiej zacząć od wyliczenia miesięcznego budżetu domowego. Warto zawrzeć w nim wszystkie wydatki.Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ umożliwi zaplanowanie naszych przyszłych wydatków, a także nauczy nas, jak zarządzać w przyszłości budżetem firmy.
Określić musimy również jaką sumę pieniędzy odkładać trzeba co miesiąc (z pracy na etacie). Pomoże nam to finansowo utrzymać się przez pierwsze 12 miesięcy prowadząc własną dzielność.
Pożyczka na rok to dobre rozwiązanie, kiedy chwilowo utracimy płynność finansową, której nie jesteśmy w stanie wcześniej przewidzieć.

Stworzenie biznesplan
Biznesplan będzie stanowił dla nas mapę biznesu, pomoże wyznaczyć
określoną drogę do osiągnięcia wyznaczonych celi, a także pomoże określić budżet. Słowo biznesplan bardzo dużo ludzi przeraża, ale stanowi on niezbędny zarys biznesu, który pomoże, by nie zejść z wyznaczonego kursu.

Strona biznesowa
Zanim oficjalnie pojawimy się na rynku warto zacząć od obecności w social mediach i na blogach. Ważne jest również przygotowanie listy mailingowej.
To wszystko pomoże nam już na samym początku znaleźć naszych potencjalnych klientów, a także zapoznać się z rynkiem, na którym chcesz się pojawić.Warto również cały czas rozwijać się w dziedzinie marketingu.

Bardzo dokładnie należy przemyśleć założenie firmy. Praca na etacie to najczęściej gwarancja comiesięcznego wynagrodzenia, które wiemy jakie stale będzie. Własna działalność nie gwarantuje nam równych comiesięcznych wpływów. Bardzo często zdarza się, że kontrahenci płacą z opóźnieniem, a wtedy można łatwo utracić płynność finansową.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments