COSME – kredyt z gwarancją dla rolnika

      1 komentarz do COSME – kredyt z gwarancją dla rolnika
Każde porządne gospodarstwo rolne powinno się rozwijać. Jednak dla rozwoju, prócz zaangażowania rolnika i dbałości o jakość, bardzo ważne są również pieniądze. Bez nich nie da się powiększyć obszaru działania, a także zainwestować w nowe maszyny. Finansowanie gospodarstwa jest możliwe między innymi z kredytu, dla którego jednak potrzebny jest gwarant. Dla osób, które mają trudności z jego znalezieniem, na pewno ciekawym rozwiązaniem będzie skorzystanie z programu COSME.

 

Czym jest COSME?

Wyjaśniając to najprościej, jak tylko można, jest to po prostu kolejny program, który został przygotowany przez Unię Europejską, dla przedsiębiorstw, które chcą się rozwijać, a jednocześnie przydałoby się im jakieś wsparcie większego gracza. Program skierowany został głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, więc w przypadku rolników, tylko ci, którzy spełniają określone wymagania, mogą wziąć udział w programie.

Nieco faktów o COSME

Składając wniosek o gwarancję kredytową z COSME, warto wiedzieć kilka rzeczy, które na pewno pozwolą na zaoszczędzenie czasu i nerwów.

Na temat wielkości przedsiębiorstwa nieco już wiadomo, czas więc przejść do pieniędzy. Gwarancja COSME to gwarancja spłaty nawet 80% całkowitej wartości kredytu, jednak obejmuje ona wartość do 600 000 złotych, czyli w tej kwocie rolnik powinien się zmieścić. Dla niektórych będzie to mało, jednak dla mikro czy małych przedsiębiorstw, jest to już ogromna kwota, dzięki której można naprawdę wiele zdziałać.
W przypadku kredytów obrotowych gwarancja obejmuje 27 miesięcy, a w przypadku kredytów inwestycyjnych, jest to nawet 99 miesięcy, czyli ponad 8 lat. Jest to naprawdę sporo czasu na spłatę, dla osoby, której naprawdę zależy na rozwoju.

Dobrą nowiną będzie również zapewne to, że prowizja wynosi zaledwie 1% w skali roku. Jest to bardzo niewiele, dlatego jest to kolejny punkt, który przemawia za tym, że naprawdę warto skorzystać właśnie z takiego programu.

COSME to szansa dla wielu rolników, którzy chcą stać się konkurencyjni nie tylko na lokalnym rynku, lecz także na regionalnym, a nawet ogólnopolskim. Gwarant, czyli w przypadku Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, zapewnia gwarancję dla przedsiębiorców spłaty określonej wartości kredytu, przy czym rolnik nie musi poszukiwać kolejnego gwaranta, a także nie musi za kredyt odpowiadać swoim majątkiem, więc może spokojnie zająć się prowadzeniem gospodarstwa i zamiast martwić się spłatą kredytu, może spokojnie ustalić sobie raty i zająć się rozwojem.

Co w przypadku problemów ze spłatą?

Gwarancja COSME jest właśnie po to, aby w przypadku pojawienia się problemów ze spłatą kredytu, to gwarant spłacił określoną kwotę. Jednak te pieniądze nadal będzie trzeba zwrócić, tylko tym razem muszą one trafić prosto do gwaranta. Jednak jest to chyba i tak o wiele korzystniejsza sytuacja, niż gdyby kredytobiorca musiał odpowiadać finansowo przed bankiem, który raczej nie stawiałby ugodowych warunków.

Gdzie złożyć wniosek?

Kredyt dla rolnika wymaga złożenia wniosku do banku, a przy okazji można również złożyć kredyt o gwarancję. Musi to być jednak bank, który ma podpisaną stosowną umowę z BGK. Takich banków jest jednak sporo, dlatego na pewno każdy znajdzie odpowiednią ofertę dla siebie. Pomocą służą także pracownicy Agrofundusz.pl kredyty z COSME – firmy specjalizującej się w bezpłatnej pomocy rolnikom w uzyskaniu kredytów z gwarancją Cosme.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz wien
Janusz wien
3 lat temu
Daj ocenę :
     

No prowizja 1%, kuszące nie powiem. W końcu coś się rusza w tym rolnictwie. Uważam, ze takie cosme jest lepsze dla rolnika niż dotacje. Dotacje są jak 500+, nie nauczą nikogo pracy a kredyt i owszem.